Vred dlya zdorovya ot ledyanyh vann
Здоров’я Поради Спорт

Чи корисні крижані ванни?

Охолодження – один із найпопулярніших способів відновлення після важких фізичних навантажень. Розбираємося, чим може бути корисною така реабілітація і чи може вона нашкодити.

Багато хто на несвідомому рівні прикладає до місця забиття або травми шматочок льоду. І це правильно: холод уповільнює кровообіг, попереджаючи появу припухлості або синця. Доведено і легкий знеболювальний ефект від такої процедури.

А що ж відбувається з тілом після виснажливого тренінгу? В принципі, те саме. Ми отримуємо невидимі мікротравми, які надалі можуть спровокувати серйозніші порушення. Тому вчасно зупинений запальний процес допомагає як швидше відновитися м’язам, а й запобігати розвитку небажаних захворювань.

Чи потрібно повністю занурюватися у холод після тренувань?

Насамперед варто відзначити, що лід та крижані ванни застосовуються професійними спортсменами після змагань або великих навантажень як один із засобів для найшвидшого відновлення.

Чи корисна ванна з льодом? Однозначної відповіді це питання немає. Якщо подивитися на професійних атлетів, які застосовували цей метод, можна говорити про його результативність. Але з погляду впливу низьких температур на організм людини все неоднозначно: є як прибічники, і противники методу.

Резонанс у ситуацію вносить той факт, що при численних наукових дослідженнях відсутні докази ефективності методу. Противники охолоджувальних процедур вважають: якщо разове прикладання льоду до забитого місця може принести полегшення, то регулярне занурення в крижану воду на тривалий час може негативно позначитися на організмі.

Мінуси цієї процедури

Уповільнений кровообіг бореться із запаленням, але водночас він знижує синтез білка. У результаті спортсмену доводиться тренуватись ще жорсткіше. Крім того, особливо в перші рази, організм відчуває сильний шок, який для непідготовленого спортсмена, може обернутися проблемами з серцем, дихальною системою і кровоносними судинами.

Крижана ванна цілком здатна збільшити частоту серцевих скорочень, привівши в результаті до серцевого нападу, і підвищити артеріальний тиск. Також прийняття крижаних ванн після тренування погіршує анаболічні сигнали (це зазвичай призводить до зниження швидкості синтезу м’язового білка). Отже, у довгостроковій перспективі крижані ванни при постійному застосуванні знижують кількість м’язів та силу, які ви набираєте.

У зв’язку з тим, що багато атлетів стали використовувати крижані ванни як спосіб екстреного відновлення, було прийнято рішення провести відповідне дослідження.

Протягом двох тижнів співробітники Квінслендського технологічного університету брали кров на біомаркери та проводили біопсію м’язів стегон у атлетів. Одна їхня група відновлювала м’язи за допомогою крижаної ванни, а друга приходила в норму за допомогою звичайного відпочинку. Результати дослідження якихось відмінностей не виявили. Тобто. здатність льоду знімати запалення не підтверджено.

Відпочинок чи крижана ванна?

Фахівці рекомендують не піддавати свій організм різким перепадам температур та відновлюватись іншими методами. А до крижаної води вдаватися лише в екстрених випадках, наприклад, якщо попереду чекає новий забіг, а в ногах – нестерпний біль.

При цьому ніхто не говорить про обов’язкове повне занурення: достатньо занурювати в холод лише проблемні місця. У фітнесі використовувати лід після тренувань або при невеликих навантаженнях недоцільно. Найкраще дати організму відпочити.

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь