вітамін Д
Здоров’я

Чи варто приймати вітамін D для профілактики

Вітамін D бере участь в правильному обміні кальцію, регулює імунні реакції і навіть ріст волосся. А з його браком пов’язують схильність до депресивних станів, слабкість м’язів у спортсменів, навіть синдром полікістозних яєчників. Але чи варто приймати вітамін D для профілактики? Наукова блогерка Дарія Озерна зробила ґрунтовний огляд наукової літератури, зокрема, мета-аналізів за 2018 рік, — коли вітамін D і його добавки дієві, а в яких випадках — ні.

Мета аналіз — це найвищий, найдостовірніший наразі спосіб аналізу даних про ефективність тих чи інших препаратів. Цей метод збирає всі доступні, коректно проведені дослідження і робить висновок на їх основі.

ЧИ ДОПОМОЖЕ ВІТАМІН D ЗАПОБІГТИ ЛАМКОСТІ КІСТОК, ДЕПРЕСІЇ І РАКУ
Раніше повідомляли, що вітамін D в людей старшого віку на 15% зменшує ламкість кісток, і на 30% – зменшує ризик перелому шийки стегна. А людей, які в похилому віці мають переломи, часто “понижений” (менше 30 нг/мл) рівень вітаміну D.

Але дослідження понад 50 тисяч американців старших за 50 років не показало ефективність рутинного прийому вітаміну D та кальцію для запобігання переломам кісток. І навіть збільшення дози вітаміну не допомогло йому краще виконувати цю місію — про що свідчить провідний журнал The Lancet у публікації за жовтень 2018 року.

Мета-дослідження людей із депресією, що пили вітамін D у пігулках, не показало ефективність цих добавок.

Не показана також користь вітаміну D в запобіганні раку.

КОЛИ ВІТАМІН D МОЖЕ БУТИ ЕФЕКТИВНИМ
Вітамін D не знижував загальні маркери запалення в організмі, зате показана ефективність вітаміну D в запобіганні хвороб верхніх дихальних шляхів та загострень астми.

Є дані, що вітамін D може бути корисним при синдромі полікістозних яєчників.

Дослідження американців, що приймали вітамін D, свідчать на користь вітаміну D у запобіганні передчасної смерті, втім, такі дослідження неідеально сплановані.

В запобіганні чи лікуванні серцево-судинних хвороб мета-аналіз не показує користі вітаміну D, але є певні свідчення, що він добре впливає на стан артерій.

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь